Forum 2 LZI

Zaloguj się aby robic cokolwiek

Ogłoszenie

"Niektórzy mówią, że potrafi wyssać wilgoć z kaczki, że gdy poliżesz go po klacie to poczujesz smak musztardy" <--- ROX

  • Index
  •  » PO
  •  » urazy czaszki, kręgosłupa, rany i krwotoki

#1 11-04-2007 20:45:12

Barbra

Użytkownik

7986600
Skąd: BrZeG DoLnY
Zarejestrowany: 30-03-2007
Posty: 1

urazy czaszki, kręgosłupa, rany i krwotoki

URAZY GŁOWY I KRĘGOSŁUPA  Powód:  bezpośrednie uszkodzenia mózgu odłamkami kostnymi czaszki oraz w wyniku gwałtownych sił przyspieszenia bądź opóźnienia, które uszkadzają tkankę nerwową w miejscu urazu  i po stronie przeciwnej tzw. zjawisko contresoup. najczęstszy wynik wypadków komunikacyjnych. Skutki uszkodzenia tkanki nerwowej,  naczyń krwionośnych i opon mózgowo rdzeniowych. Dochodzi do przerwania połączeń miedzy neuronami, w wyniku krwawienia rozwija się niedokrwienie, powstają krwiaki i obrzęk mózgu czego następstwem mogą być ogniskowe, ubytkowe objawy neurologiczne.  Objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego: 1).zaburzenia świadomości różnego stopnia aż do utraty przytomności i śpiączki 2).zmiana reakcji źrenic na światło, ich szerokości oraz symetryczności  3).ruchy samoistne zwłaszcza z objawami asymetrii (niedowład połowiczy, prężenia) 4).zaburzenia czynności funkcji życiowych: -oddechu- przyspieszenie, zwolnienie, od. przerywany, periodyczny -krążenia- zwolnienie częstości pracy serca lub przyspieszenie, wzrost/spadek ciśnienia tętniczego krwi 5)w przypadku otwartych urazów głowy wypływ tkanki mózgowej z rany głowy, nosa, uszu, ust, wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego z nosa lub uszu, krwawienie z nosa, ust, przewodu słuchowego ||Pomoc: Jeżeli doszło do urazu głowy bez utraty przytomności, poszkodowany pamięta okoliczności urazu, ale wyst. nudności, senność, należy przerwać trening, poszkodowanego obserwować i nie pozostawiać samemu, wezwać lekarza.

Wstrząśnienia mózgu przyczyna: uderzenie w głowę tępym przedmiotem lub upadek, gdy siła urazu w postaci fali uderzenia przenosi się na mózg. Stłuczona tkanka mózgowa ulega nabrzmieniu, co powoduje zaburzenia czynności mózgu. Uszkodzony mechanicznie podczas wypadku mózg jest szczególnie wrażliwy na niedostatek tlenu. Objawy: utrata przytomności, której czas i głębokość zależą od rozmiarów urazu. Następuje zwiotczenie mięśni, zanikają odruchy obronne i nie ma reakcji na bodźce. Po pewnym czasie przytomność wraca, natomiast pojawiają się: niepamięć wsteczna(poszkodowany nie pamięta wydarzeń bezpośrednio poprzedzających uraz), bóle głowy, zawroty, mdłości, wymioty. Pomoc: nieprzytomnego poszkodowanego, trzeba ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Pogotowie wzywa się gdy nie odzyska przytomności w ciągu 3 minut. W przypadku odzyskania przytomności układa się poszkodowanego w pozycji półleżącej, na boku, z uniesionym i podpartym tułowiem. Głowa powinna być odwiedziona do tyłu i skierowana na bok, bo poszkodowany może mieć nudności. Poszkodowanego nie zostawiamy samego, gdyż jego stan może się pogorszyć.  Wstrząs to zespół zaburzeń ogólnoustrojowych, powstały z powodu niedotlenienia tkanek ważnych dla życia narządów, wskutek niedostatecznego przepływu krwi.

Uszkodzenia czaszkowo-mózgowe
Przyczyna: nagły uraz mechaniczny głowy. Zależnie od rodzaju działającej siły (ostre, tępe) wyróżnia się uszkodzenia otwarte (rany) i zamknięte. Skutki: wstrząśnienie, otwarte zranienie czaszkowo-mózgowe, uszkodzenie pnia mózgu itp.  || Przeważnie występują uszkodzenia zamknięte. Fala uderzeniowa koncentruje się na zawartości czaszki (mózgu), powodując rozmaite uszkodzenia neurologiczne. U każdej osoby z podobnym urazem należy założyć możliwość wystąpienia zaburzenia czynności oddechowej i krążenia. Pomoc: Jeśli oddech jest zachowany należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, chronić przed wstrząsem i kontrolować podstawowe funkcje życiowe. W miarę możliwości trzeba jak najmniej poruszać taką osobę.
Przy uszkodzeniach otwartych każdą ranę sprawiającą wrażenie głębszej należy traktować jak uszkodzenie czaszkowo-mózgowe. Ranę pokrywa się bez ucisku luźnym, suchym i jałowym opatrunkiem. Pęknięcie podstawy czaszki jest częstym urazem głowy w wypadkach samochodowych. Linie pęknięć biegną w ten sposób, iż uszkadzają naczynia krwionośne i nerwy. Uszkodzeniu ulegają również okolice mózgu stykające się z podstawą czaszki. Objawy: wyciek krwi z nosa, ust i uszu. Krew bywa zmieszana z płynem mozgowo-rdzeniowym. Mogą się pojawiać jedno- (monokl) lub obustronne(binokle, okulary) krwawe podbiegnięcia w luźnej tkance oczodołu lub na powiekach. Krwiaki mogą się pojawić po upływie około 2 godzin po wypadku.

W otwartych zranieniach czaszkowo-mózgowych dochodzi do uszkodzenia skóry. kości czaszki i mózgu. Objawy uszkodzenia czaszki to krwiak na głowie i miękki, galaretowaty obszar lub wgłębienie na owłosionej części głowy. Mogą im towarzyszyć zaburzenia lub utrata przytomności, ból głowy, przesuniecie lub brak symetrii twarzy wskutek wylewu krwi do mózgu. Pomoc: Najważniejszym zadaniem jest utrzymanie lub wznowienie czynności oddechowych. Gdy oddech jest zachowany, wówczas poszkodowanego układamy w sposób stabilny na boku, z uniesionym tułowiem. Trzeba pamiętać, żeby głowa leżała po zdrowej stronie. Rany głowy przykrywa się luźno suchym i czystym opatrunkiem chłonącym. Sterczące odłamy kostne osłania się sterylna gazą. Nie należy dotykać ani tym bardziej próbować umieścić z powrotem w czaszce odsłoniętego kawałka mózgu. Sterczące w ranie ciała obce pozostawia się, stabilizując je.
Urazy kręgosłupa szyjnego Jeżeli istnieje możliwość dotarcia do głowy (górnej części ciała) poszkodowanego, który jest uwięziony w pojeździe lub przysypany gruzem należy zbadać jego stan (A B C) i w pierwszej kolejności złożyć kołnierz stabilizujący kręgosłup szyjny.

Poważny problem stanowią poszkodowani, u których w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia kręgosłupa (rdzenia kręgowego) na wysokości 4 kręgu szyjnego lub powyżej. W wyniku tego może dojść do zniesienia głównego mięśnia oddechowego (przepony). Dochodzi do niewydolności oddechowej. Warunkiem przeżycia ofiar jest wdrożenie oddechu zastępczego. Przyczyny: Obrażenia kręgosłupa mogą być następstwem bezpośredniego lub pośredniego działania siły zewnętrznej. Najczęstszą przyczyną obrażeń są urazy komunikacyjne oraz skoki "na główkę" do wody oraz upadki z wysokości. Wiele obrażeń następuje wskutek pośredniego działania siły (zgniecenie, zgięcie lub nadmierne zgięcie, rzadziej wyprost lub nadmierny przeprost) często towarzyszą im obrażenia rdzenia kręgowego. Następstwem uszkodzenia rdzenia kręgowego jest zaburzenie jego czynności od kilkudniowej dysfunkcji do śmierci. Niewiele urazów kręgosłupa jest ograniczonych tylko do tej części ciała. W większości przypadku należy zwrócić uwagę na inne obszary ciała (głowa, jama brzuszna, kończyny górne i dolne, klatka piersiowa). Objawy uszkodzenia kręgosłupa:  -widoczne na zewnątrz obrażenia kręgów  \-opasujący ból lub przymusowe ułożenie (w razie uszkodzenia kręgosłupa szyjnego)  \-krwiaki, otarcia, ślady stłuczenia na ciele głównie w miejscu działania siły \-ból uciskowy wyrostków kolczystych oraz zmiana odstępu między wyrostkami kolczystymi, uskoki i garby \- niedowłady: niedowład poprzeczny (paraperesis), wszystkich kończyn (tetraparesis) \-zaburzenia czucia i świadomości \-czasem niewydolność oddechowa (wypadnięcie funkcji mięśni międzyżebrowych i/lub przepony zależna od wysokości uszkodzenia rdzenia kręgowego) \-zaburzenia termoregulacji i zaburzenia czynności pęcherza moczowego oraz jelita grubego || Sprawdzenia, czy kręgosłup został uszkodzony należy dokonać, badając osobę poszkodowaną w pozycji, w jakiej ją znaleziono. W tym celu sprawdza się czucie, dotykając jej kończyn, prosząc o ich przesunięcie i poruszenie palcami.



Otarcie naskórka - powstaje najczęściej wskutek działania na skórę twardego, tępego narzędzia, upadku lub uderzenia o twarde chropowate podłoże; uszkodzeniu ulega tylko powierzchowna warstwa skóry. Rana cięta - powstaje w następstwie działania ostrego narzędzia (nóż, szkło). Brzegi rany są gładkie i równe, ranie towarzyszy zwykle obfite krwawienie, a wypływająca krew usuwa zanieczyszczenia. co zmniejsza ryzyko zakażenia Rana kłuta - powstaje w wyniku zranienia ostrym długim przedmiotem (gwóźdź, sztylet): krwawienie zewnętrzne jest zwykle niewielkie, głębokie rany mogą spowodować rozległe uszkodzenia wewnętrzne z wystąpieniem krwotoku wewnętrznego; szczególnie niebezpieczne są rany kłute klatki piersiowej oraz brzucha ze względu na możliwość uszkodzenia płuc, serca. jelit oraz dużych naczyń krwionośnych. Rana tłuczona - powstaje w wyniku uderzenia tępym narzędziem (kamień, młotek); brzegi rany są zgniecione i nierówne, krwawienie zewnętrzne jest skąpe, ponieważ naczynia krwionośne także ulegają zgnieceniu, co zwiększa ryzyko zakażenia. Rana szarpana - powstaje przy gwałtownym wyszarpnięciu wbitego zakrzywionego przedmiotu np. haka. Brzegi rany są nierówne, poszarpane, w dnie rany widoczna jest poszarpana tkanka mięśniowa i tłuszczowa, często występuje ubytek skóry i głębszych tkanek. Rana kąsana - jest to rana zadana zębami ludzi lub zwierząt, wiąże się z tym duże niebezpieczeństwo zakażenia ze względu na bogatą florę bakteryjną jamy ustnej; szczególnie niebezpieczne są wirusy wścieklizny, które wraz ze śliną zwierząt mogą wniknąć przez najdrobniejsze otarcie naskórka, nawet wtedy, gdy ukąszenie nastąpiło przez ubranie. Rana postrzałowa - może być spowodowana przez pociski z broni palnej albo przez odłamki wybuchającego pocisku. Pocisk lub odłamek może pozostać w tkankach (rana ślepa) lub przebić je na wylot (rana przestrzałowa): rana wlotowa pocisku jest mała i gładka, podczas gdy rana wylotowa jest większa, o postrzępionych brzegach.
Krwotoki dzielą się na dwa rodzaje: żylny i tętniczy. Bardziej widowiskowo i dramatycznie wygląda krwotok tętniczy, lecz wypływ krwi z podobnej wielkości żyły może być znacznie groźniejszy. Krwotok tętniczy - krew utlenowana jest jaskrawoczerwona i pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez pracujące serce wytryskuje z ran równo z jego biciem. Krwawienie z dużych tętnic może występować w postaci strumienia krwi tryskającego na wysokość kilkudziesięciu centymetrów, co może bardzo szybko doprowadzić do całkowitego wykrwawienia. Krwotok żylny - krew żylna jest ciemnoczerwona z powodu małej zawartości tlenu. Ciśnienie krwi w żyłach jest niższe niż w tętnicach. Jednak ze względu na fakt, że ściany żył mogą biernie rozszerzać się w znacznym stopniu, krew z dużych żył może wypływać w dużych ilościach.


to jest tekst poskracany.
Tahoma rozmiar 3,5

Ostatnio edytowany przez Barbra (11-04-2007 20:54:12)

Offline

 

#2 11-04-2007 21:20:26

gosiek

szefó ?? 

7410578
Skąd: brzeg dolny
Zarejestrowany: 29-03-2007
Posty: 3
WWW

Re: urazy czaszki, kręgosłupa, rany i krwotoki

no to powidzenia w przerobieniu zycze:D


Offline

 

#3 11-04-2007 22:44:25

Połek

Ratownik

status 4372884
3453300
Zarejestrowany: 29-03-2007
Posty: 1

Re: urazy czaszki, kręgosłupa, rany i krwotoki

czytac mi sie tego nie chce a co dopiero uczyc ;p

Offline

 

#4 12-04-2007 14:55:12

Cheetos

http://www.absolutedesigner.com/forum/images/administrator.gif

1747687
Call me!
Zarejestrowany: 29-03-2007
Posty: 14

Re: urazy czaszki, kręgosłupa, rany i krwotoki

Sprawdzianik w miare łatwy był... nie ma co


http://img239.imageshack.us/img239/4618/ssjkx9.pnghttp://www.edenet.pl/gify/gifs/dragon_ball/drag0086.gif

Offline

 
  • Index
  •  » PO
  •  » urazy czaszki, kręgosłupa, rany i krwotoki
http://punbb.tox.pl/download.php?file=9

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.java.pun.pl www.beyblade.pun.pl www.zjazdrpg.pun.pl www.gsm-java.pun.pl www.hrithikroshan.pun.pl